Hjem Sind og psyke Åben debat om depression

Escitalopram og manglende orgasme

stivstivstivstiv
Redigeret 8 juli, 2022 22:07 i Åben debat om depression

Hej - Jeg er en kvinde der er begyndt med Escitalopram - det har virket supergodt ....! MEN .....jeg plejede at få en orgasme om dagen ....og lige nu kan jeg ikke ? Det her hader jeg ....for jeg er meget sexglad ....nu har det her ødelagt noget ? Det her givet mig min sunde fornuft tilbage ....men sexuelt ...er det ikke det samme. Går det her over eller hvad skal man gøre ????

Kommentarer

  • Hej

    Det er desværre en meget almindelig bivirkning til antidepressiv medicin.

    Medicinen gør, at “forbindelsen” mellem hjernen og kroppen bliver lidt svækket.

    Fantasien forsvinder, om man vil.

    Derfor kan man godt opleve, at det enten tager længere tid at få orgasme, eller at det helt udebliver.

    Snak med din læge om det. Det kan være, at du kan prøve noget andet medicin, som ikke har den bivirkning.

Log in eller Registrér for at kommentere.