Hjem Stofskifte Forstyrrelser i stofskiftet

Eltroxin: ondt i maven og lange menstruationer

Hej alle

Jeg har nu været i behandling for lavt stofskifte i et halvt år med eltroxin og har i den forbindelse oplevet nogle ændringer i min krop. Har prøvet at søge på nettet efter svar, men synes det er lidt af en jungle.

Her på det seneste er jeg begyndt at få ondt i maven og også diarré lignende symptomer, og jeg mistænker lidt eltroxin for at være skyld i det. Andre der har oplevet det?

Jeg er pco pige og mine menstruationer har derfor aldrig været regelmæssige udover, når jeg har været på p piller. Efter jeg er begyndt på eltroxin er de fucket fuldstændig op og de kommer og går lidt som det passer dem. Det værste er dog at de er begyndt at blive lange og med blødning i 25 dage og længere. Er der andre, der har oplevet det?

Håber meget, der er en venlig sjæl, der vil give sig tid til at svare.

Hilsen Trine
Log in eller Registrér for at kommentere.