Hjem Smerte Kroniske smerter

mavesår

Redigeret 28 marts, 2016, 02:10 i Kroniske smerter
Vil lige høre om der er andre der kender til de symptomer jeg har...
Har efter lang tids smerter i brystet osv, nu fået konstateret mavesår, skal tage pantoloc, som jeg i forvejen får, for noget med spiserøret, på 7. år!!
Det hjælper ikke!!!
Jeg er svimmel,har meget ondt ved" hjertet", en indre sitren i kroppen, ondt i benene, husker dårligt,søvnløshed, hjertebanken,hovedpine,er deprimeret, kan ikke passe mit job når det er værst...
Lægen der udførte kikkert unders.mente ikke mine symptomer stammede fra mavesåret....
Men hvad er det såå??
Jeg er meget fortvivlet, idet jeg føler mig som en hypokonder, er osse svært at forklare lægen mine symptomer..

Jeg har haft det meget længe, og lægen og sygehuset aner ikke hvad det er, mit hjerte er blevet tjekket, dog ikke scannet...

Har tænkt på om det ku være noget forgiftning.....kviksølv måske...?
Den fortvivlede!
«13456789

Kommentarer

  • Det er grusomt svært, når lægerne ikke rigtig gør noget.
    Du burde få hjertet scannet. bare for en sikkerhed skyld.
    Så er det lige med at få lov til det i dagens danmark. Man kan jo eventuelt få det gjort på et privathospital.

    Min søster havde fået konstateret mavesår, men hjertet var det også galt med. Det blev bare aldrig undersøgt.
    Hendes smerter var jo "mavesåret", der var konstateret for år tilbage. Så hun døde. Ikke for at skræmme dig, der kan være andre ting, det er galt med.

    Jeg havde lidt i samme retning, som du beskriver. Det var kopimedicinen, der var ved at ætse spiserøret op.
    Jeg blev rigtig bange, da der var blod på min hovedpude om morgenen.
    Måske tåler du ikke den medicin du får nu.

    Er dit blod blevet undersøgt for eventuelt kaliummangel.
    Der kan også være så meget andet galt.

    Det er irriterende, når man bliver sendt til en undersøgelse og der så intet kan findes, så går det hele i stå.
    Gad vide af hvilken grund man så ikke bliver sendt til videre undersøgelser, men nej, man skal til den praktiserende læge igen, igen og igen.
  • Puh.... bliver godt nok bekymret når jeg læser dette, men inderst inde tror jeg jo selv osse det er mit hjerte, kan simpelthen ikke fostå det ikke bliver scannet!!!
    Ved ikke hvorfor man skal komme med hovedet under armen, før de gør noget..

    Ved ikke om jeg kan tåle det pantoloc jeg får??

    Jeg er meget langt nede pga dette, tror jeg viser min læge disse indlæg...

    tulle50
  • Tjae, men det får du sikkert ikke meget ud af. Men tag det nu roligt, jeg mener ikke, det helt ligner hjertesymptomer. Sådan havde flere i min familie med dårligt hjerte det ikke.
    Jeg syntes du skulle få taget en blodprøve og se om dine tal for kalium o.s.v. er i orden.
    Det kunne også være nervøst.

    Som jeg skrev, det kan være så meget.
    Ingen her kan give en diagnose, det kan kun blive et skud i tågen.
  • Nej gør jeg nok ikke, men havde vagtlæge i nat, da den var helt gal...
    han gav mig nogle andre piller og mente det var pga mavesåret, men uanset vil jeg ha det hjerte scannet.
    10.000 kvinder dør årligt af hjerteproblemer!

    En blodprøve lyder som en go ide.
    Det er ikke nervøst, det er jeg helt sikker på, så forhåbentlig nok det mavesår.
  • http://www.apoteket.dk/Laegemidler/Medi ... px?id=1912

    Jeg ved hvor dårligt man har det, når lægen ikke rigtig gør noget. Når man føler sig alene og selv skal finde løsningen.
    Jeg havde en uvurderlig støtte fra Kameliadamen i et par år. Sikken en tålmodighed, indtil jeg fandt løsningen.

    Prøv at læse om bivirkninger fra din medicin lyder det ikke, som om det er den du ikke kan tåle. Bivirkninger regner mange læger, efter min erfaring, ikke med. Der skal man selv råbe "vagt i gevær"/ klare det selv.

    Jeg var selv syg af bivirkninger fra medicin i ca 10 år. Disse bivirkninger blev værre og værre. Ufattelig mange smerter i brystet. Så begyndte jeg have have blod på hovedpuden om morgenen. Jeg fik ingen hjælp fra min læge. Endelig fandt jeg løsningen, det var kopimedicinen, jeg blev syg af.

    CITAT

    Mulige bivirkninger
    Almindelige (1-10%)
    Gastro-intestinale biv
    Mavesmerter, forstoppelse, diarré, luft fra tarmen.
    Neurologiske/psykiske biv
    Hovedpine.

    Ikke almindelige (0,1-1%)
    Gastro-intestinale biv
    Kvalme, opkastning.
    Neurologiske/psykiske biv
    Svimmelhed.
    Hud
    Hududslæt, hudkløe.
    Øjne og ører
    Sløret syn.

    Sjældne (0,01-0,1%)
    Neurologiske/psykiske biv
    Depression, hallucinationer, konfusion.

    Meget sjældne (< 0,01%)
    Gastro-intestinale biv
    Leverskade.
    Hæmatologiske biv
    Øget tendens til blødning pga. fald i antallet af blodplader.
    Neurologiske/psykiske biv
    Depression.
    Hud
    Alvorlig hudreaktion, overfølsomhed over for lys.
    Immunologiske biv.
    Allergisk hævelse i ansigtet, mundhulen og strubehovedet, alvorlig allergisk tilstand med hurtigt blodtryksfald, åndedrætsbesvær og evt. kramper (anafylaktisk chok).
    Urogenitale biv
    Betændelsestilstand i nyren.

    OBS
    Ved dårligt fungerende lever tages der regelmæssigt blodprøver til kontrol af leverfunktioner.


    citat slut


    Som altid, når jeg tænker på det, bliver jeg gal. Jeg spurgte på apoteket om kopimedicinen var det samme som den originale medicin. Helt den samme, var svaret.
    Det viste sig bare ikke at være sandt. For tilsætningsstofferne var anderledes. Og det var en af disse stoffer, som ætsede mit spiserør. Af den grund brændte det mere og mere i brystet på mig.
    Jeg ved naturligvis ikke om du er udsat for det samme med medicinen, men det var værd at undersøge.
    Snak med din læge, hvis ellers det er en, der er til at tale med. Eller forlang at prøve noget andet medicin.
    Jeg har selv skiftet læge.

    http://www.netdoktor.dk/sygdomme/fakta/mavesaar2.htm
  • Tak for dit svar, har slet ikke tænkt tanken , at det kunne være den kopi medicin, pantoloc, som jeg har fået igennem 7 å,r pga refluks osv....
    men det er da værd at spørge min læge om det, har fået ny læge, og han virker ok, men kender ham jo ikke endnu, det er godt nok frustrende at man tager noget medicin for en sygdom , der så måske gør det værre...

    Ja de siger jo det er fuldstændigt det samme, har jeg tit spurgt om, hvor er det hele bare træls......

    Og at man selv skal finde ud af tingene er osse for meget!
    Ved selvfølgelig ikke om det er sådan i mit tilfælde, men den vil jeg da lige tage op!
    Hader sygdom , vil bare gerne være frisk og rask!

    Håber du er blevet rask......!
  • Kære tulle

    Ja, jeg er blevet rask efter jeg nu får den originale medicin. Der har ikke været smerter eller en dråbe blod mere på hovedpuden siden jeg fik det ordnet.
    Ikke en bloddråbe kom efter medicinskift. Smerterne varede lidt længere.

    Jeg ønsker det bedste for dig, jeg ved, hvilket helvede det er.

    Jeg vil lige give dig et råd, HVIS dine slimhinder er blevet ødelagte af medicinen.
    Min slimhinde havde det jo ikke godt et stykke tid efterfølgende.
    Læge Carsten Vagn Hansen gav mig det råd at tage membrasin, som er godt for sllmhinderne i hele kropen.
    Jeg fik også massage for infiltrationer, for hoste, smerte o.s.v. havde også sat sine spor i musklerne i brystkassen.
  • Godt du fandt årsagen og er blevet rask!

    Nu må jeg jo se om det hjælper at skifte til den originale pantoloc,,,,
    Skal osse lige ha svar på biopsien fra mavesåret...


    Tak skal du ha...:-)
  • Hej Tulle

    Jeg synes, at det lyder som en god ide at bede om at få foretaget en blodprøve. Flere af dine symptomer kunne tyde på vitamin- eller mineralmangel.

    Jeg gik selv i mange år og havde uroligt hjerte, svimmelhed, søvnproblemer, træthed og depression, og lægerne blev frygteligt irriterede på mig. Det viste sig, at mine symptomer skyldtes blodmangel på grund af jernmangel.

    I dit tilfælde er det nu nok snarere mangel på B12-vitamin. Jeg kan se, at Pantoloc er en såkaldt protonpumpehæmmer, og den slags kan ifølge skemaet i nedenstående link give mangel på B12, hvilket – akkurat ligesom jernmangel − fører til blodmangel.

    http://www.cetcenter.dk/pdf-filer/artik ... midler.pdf

    Du kan læse om B12 og de symptomer som mangel på B12 giver, her:

    http://www.netdoktor.dk/vitaminer/vitaminb12.htm

    I dette link skal du især lægge mærke til følgende:

    ”Hvordan føles blodmangel på grund af mangel på B12?
    De første symptomer vil være træthed, hjertebanken, åndenød og svimmelhed. Er blodmanglen meget svær, kan der forekomme hjertekrampe, hovedpine og smerter i benene.”

    Hvis jeg var dig, ville jeg derfor bede lægen om at foretage en blodprøve – først og fremmest til undersøgelse af B12, men bed også om at få undersøgt jern, folinsyre og D-vitamin, og hvad lægen ellers finder relevant, når han eller hun nu husker at få hovedet med på arbejde!

    Mange hilsner

    Kameliadamen

    P.S. Til Persille: Det er pænt af dig at rose mig, men det var jo ikke mig, der fandt ud af, at det kunne være kopimedicin, der gav dig problemer :o)
  • Hej
    Næe nej, det var det ikke. Den oplysning fik jeg af Rita. Men du støttede mig psykisk i meget lang tid, hvor jeg blev mere og mere syg og lægen intet gjorde for at hjælpe. Hvor en vagtlæge afviste mig groft, da jeg bad om hjælp. Det betød rigtig meget.

    Mange hilsener.
Log in eller Registrér for at kommentere.